WSCHÓD KULTURY 2017

Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych imprez artystycznych w Polsce. W tym roku mieliśmy przyjemność zorganizować w ramach festiwalu koncert niezwykle wyjątkowych i zasłużonych postaci polskiej sceny muzycznej. Na jednej scenie pojawili się klarnecista Wacław Zimpel, wraz  z zespołem SHOFAR, którego skład tworzą: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti. Artyści pomiędzy odbieraniem Paszportów Polityki, a występami na takich festiwalach jak Open’er, OFF Festival, TAURON Nowa Muzyka, Sacrum Profanum czy Unsound – pojawili się na scenie Klubu Festiwalowego 22 czerwca 2017 r. Od pierwszego dźwięku rzeszowskie bulwary – wraz z liczną publicznością – przeniosły się w podróż po świecie muzycznym południowych Indii, Japonii, Bliskiego Wschodu, północnej Afryki czy tradycyjnych pieśni chasydzkich wschodniej Galicji XVIII i XIX w. To niezwykłe i magiczne doświadczenie spotkało się z ogromnym aplauzem i entuzjazmem widzów. Przy tej okazji kuratelę nad wydarzeniem objął, pochodzący z Rzeszowa manager kultury, Maciej Staszewski.

Wacław Zimpel jest polskim klarnecistą i kompozytorem, docenianym zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie improwizatorów. Od początku kariery towarzyszą mu pozytywne recenzje w polskich i zagranicznych mediach oraz prestiżowe wyróżnienia. W swoich poszukiwaniach nie boi się wyzwań i nieustannie stawia sobie nowe. Świadczą o tym jego liczne i różnorodne międzynarodowe projekty, sięgające m.in. do muzycznych tradycji Indii, Japonii czy Maroko. Laureat Artystycznej Nagrody Miasta Poznania oraz Paszportu Polityki za rok 2016.

Zespół SHOFAR to trio składające się z trzech filarów polskiej sceny muzyki improwizowanej: Mikołaja Trzaski, wybitnego saksofonisty i klarnecisty, Raphaela Rogińskiego, gitarzysty i kompozytora oraz Macio Morettiego, perkusisty znanego m.in. z działalności Mitch&Mitch. Grupa powstała z inicjatywy Raphaela Rogińskiego w maju 2006 roku. Ideą projektu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i współczesnym kreatywnym jazzie, a także kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla członków zespołu jest wciąż żywa. Zespół wykonuje najczęściej tzw. „niguny”, magiczne pieśni religijne oraz „frejlaksy”, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Głównym impulsem, do zajęcia się akurat tą tradycją, było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego zbioru pieśni chasydzkich autorstwa Mojsieja Bieregowskiego, żyjącego w latach 1892-1961 muzykologa, który od lat 20. ubiegłego stulecia, badał muzykę żydowską z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii.

W trakcie Europejskiego Stadionu Kultury odbyło się blisko 40 różnorodnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania autorskie i wiele więcej. Miasto odwiedziło 350 artystów z 9 krajów.

strona festiwalowa: http://stadionkultury.pl/, http://wschodkultury.eu/