WAKEBOARDING
Wakeboarding, sport który ma już ponad 20 lat, dopiero zaczyna wkraczać w polską rzeczywistość, ale szybko zbiera coraz szersze rzesze zwolenników. Sport, który w naszej ojczyźnie zaczął rozwijać się całkiem niedawno, zwrócił naszą uwagę, ponieważ w lecie (w bezwietrzne dni) stanowi doskonałą alternatywę dla kiteboardzistów, a zimą dla zajawionych freestylem snowboardzistów i narciarzy.
Postaramy się w paru słowach przybliżyć Wam na czym polega jego sens i fenomen. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Jest to dyscyplina, polegająca na płynięciu po powierzchni wody na specjalnej desce wakeboardingowej, trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub do wyciągu. Jednym z czołowych producentów europejskich jest firma Sesitec. Ich system Sesitec System 2.0 jest mobilnym urządzeniem służącym latem do wakeboardingu, natomiast zimą umożliwia utworzenie miejskiego nowoczesnego parku snowboardowego. Na pozór łatwa konstrukcja przez kolejne lata była doskonalona przez producenta. W skład systemu wchodzą dwa słupy, lina i silnik – wszystko razem daje ogromne możliwości.
System jest tak zaprojektowany, że nadaje się do nauki na wakeboardzie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Można się na nim dobrze bawić oraz trenować do profesjonalnych zawodów, takich jakie odbyły się 7 września tego roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Jeśli nie uda Wam się przepłynąć całego okrążenia, nie ma się czym martwić, wyciąg wróci po Was i nie musicie płynąć wpław do brzegu. Osoba, która obsługuje wyciąg dobierze tak prędkość prowadzenia liny aby była najlepsza dla Twoich możliwości. Na 200 m torze są ustawione przeszkody, m.in. kicker, box i slider. Technologia wyciągu umożliwia nieprzerwane pływanie, bez zatrzymywania się na jego końcach. O tym jak funkcjonalny jest Sesitec System 2.0 świadczy fakt, że w Polsce istnieje ponad 20 takich miejscówek.
CIEKAWOSTKA Ochrona środowiska a wyciąg wakeboardowy
Ochrona środowiska wodnego
Maszty, które są podstawą całej konstrukcji, budowane są w taki sposób, by nie ingerować znacznie w krajobraz. Siłą napędową wyciągu jest system elektrycznych silników, dzięki którym wyciąg jest bardzo cichy i nie emituje żadnych spalin.
Jedną z najważniejszych cech wyciągu jest to, że znacznie poprawia on jakość wody. Dzieje się to za sprawą użytkowników wyciągu, którzy natleniają wodę podczas codziennej jazdy. Dzięki takiej działalności, zbiornik wodny zostaje zaopatrzony w dodatkowe 5 ton tlenu rocznie.
PRZYKŁAD
Przed wybudowaniem obiektu wakeboardowego w Wankumer Heidesee, leżącego na terenie rezerwatu Schwalm-Nette, średnio 5 000 ludzi dziennie odwiedzało jezioro. Doprowadziło to do problemów na tle ekologii (zanieczyszczenie, niekontrolowane parkowanie etc.), które wywołały późniejsze konflikty z władzami parku. Zbudowanie atrakcyjnego obiektu sportów wodnych było jedynym sposobem na kontrolowanie obszaru i rozwiązanie problemu. W rezultacie, wybudowanie parku “Blaue Lagune” okazało się wielkim sukcesem, uhonorowanym specjalną nagrodą z Niemieckiego Ministerstwa Środowiska.
Nasze pierwsze wyciągi na Podkarpaciu powstały w 2015 r.!