WAKEBOARDING

Wakeboarding, sport który ma już ponad 20 lat, w Polsce dopiero „teraz” zaczyna wkraczać w naszą rzeczywistość i szybko zbiera coraz szersze rzesze zwolenników. Sport, który w naszej ojczyźnie, zaczął rozwijać się całkiem niedawno, zwrócił naszą uwagę ponieważ w lecie w bezwietrzne dni stanowi doskonałą alternatywę dla kiteboarderów jak i zajawionych freestylem zimą snowboarderów i narciarzy

Postaramy się wam w paru słowach przybliżyć na czym polega jego sens i fenomen.  Jest to dyscyplina, polegająca na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub do wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnychsnowboardingu i surfingu. Jednym z czołowych producentów europejskich jest firma Sesitec. Ich system Sesitec System 2.0 jest mobilnym urządzeniem służącym w lecie do wakeboardingu, a w zimie umożliwia utworzenie miejskiego nowoczesnego parku snowboardowego. Na pozór łatwa konstrukcja, była doskonalona przez producenta przez kolejne lata, w skład systemu wchodzą  dwa słupy, lina i silnik, ale wszystko razem daje ogromne możliwości.

System jest tak zaprojektowany, że nadaje się do nauki na wakeboardzie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a co za tym idzie, można się na nim dobrze bawić jak też trenować do profesjonalnych zawodów, takich jakie odbyły się 7 września tego roku na Stadionie Narodowym w Warszawie

Jeśli, Ci się nie uda przepłynąć całego okrążenia, nie ma się czym martwić, wyciąg wróci po Ciebie i nie musisz płynąć wpław do brzegu, co więcej osoba która obsługuje wyciąg dobierze tak prędkość prowadzenia liny aby była najlepsza do Twoich możliwości. Na 200 m. torze będą ustawione przeszkody m.in. kicker, box i slider. Technologia wyciągu umożliwia nieprzerwane pływanie, bez zatrzymywania się na jego końcach. O tym jak funkcjonalny jest Sesitec System 2.0 świadczy fakt, że w Polsce istnieje ponad 20 takich miejscówek.

Zastanawiacie się pewnie jak to działa. W szybkim skrócie najważniejsze informacje:

  • Wykupujesz godzinę i korzystasz z wyciągu. W cenie masz kask i kamizelkę. BEZ KASKU I KAMIZELKI ASEKURACYJNEJ NIE MOŻNA KORZYSTAĆ Z WYCIĄGU!.
  • Poza Tobą z wyciągu mogą korzystać równolegle jeszcze 4 inne osoby;
  • Jesteś sam pływasz jak chcesz, w momencie w którym pojawia się więcej osób pływa się w systemie zmian co 4 kółka;
  • Jak się przewrócisz podpływa pod Ciebie lina i ruszasz z wody;
  • Pływanie jest nieprzerwane, bez zatrzymywania się na jego końcach, wyciąg zwalnia, byś mógł zawrócić;
  • Przy wyciągu znajduje się wypożyczalnia wysokiej klasy sprzętu wakeboardowego;
  • Na miejscu, przy stawianiu pierwszych kroków, doskonaleniu umiejętności czy w doborze sprzętu pomogą licencjonowani instruktorzy wakboardingu.
  • Wyciąg nie działa podczas burzy i bardzo silnego wiatru, dlatego lepiej sprawdzić wcześniej prognozę pogody, albo zadzwonić i się zapytać;

CIEKAWOSTKA OCHRONA ŚRODOWISKA a Wyciąg wakeboardowy

Ochrona środowiska wodnego

Maszty, które są podstawą całej konstrukcji budowane są w taki sposób, by nie ingerować znacznie w krajobraz. Siłą napędową wyciągu jest system elektrycznych silników, dzięki którym wyciąg jest bardzo cichy i nie emituje żadnych spalin.

Jednym z najważniejszych cech wyciągu jest to, że znacznie poprawia on jakość wody. Dzieje się to za sprawą użytkowników wyciągu, którzy natleniają wodę podczas codziennej jazdy. Dzięki takiej działalności, zbiornik wodny zostaje zaopatrzony w dodatkowe 5 ton tlenu rocznie.

PRZYKŁAD

Przed wybudowaniem obiektu wakeboardowego w Wankumer Heidesee, leżącego na terenie rezerwatu Schwalm-Nette, średnio 5,000 ludzi dziennie odwiedzało jezioro. Doprowadziło to do problemów na tle ekologii (zanieczyszczenie, niekontrolowane parkowanie etc.), które wywołały późniejsze konflikty z władzami parku. Zbudowanie atrakcyjnego obiektu sportów wodnych było jedynym sposobem na kontrolowanie obszaru i rozwiązanie problemu. W rezultacie, wybudowanie parku “Blaue Lagune” okazało się wielkim sukcesem, uhonorowanym specjalną nagrodą z Niemieckiego Ministerstwa Środowiska.

Pierwsze nasze wyciągi na podkarpaciu powstaną już maju w 2015r.!