Numer umowy o dofinansowanie | RPPK.08.03.00-18-0018/21-00 |
Wartość projektu | 924 375,00 zł |
Kwota dofinansowania | 878 156,25 zł |
Program | Europejski Fundusz Społeczny, Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś. Priorytetowa VIII Integracja Społeczna, Działanie 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych |
Okres realizacji | 01.04.2022 r. – 31.10.2023 r. |
Beneficjent | Fundacja Rozwoju Społeczno Gospodarczego „INWENCJA” |
Cel projektu | Zwiększenie dostępności usług opiekuńczych. |
O PROJEKCIE:
Celem projektu jest poprawa dostępności do usług zdrowotnych dla min. 240 osób starszych/ potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osób pełniących funkcje opiekuńcze wobec nich – zamieszkujących teren miasta Rzeszowa oraz powiatu rzeszowskiego (tj. Uczestników Projektu, poprzez wzrost dostępu do sprzętu wspomagającego, rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego oraz przeprowadzenie szkoleń z zakresu opieki, pielęgnacji oraz rehabilitacji do 31.10.2023 r.).
CEL:
Cel przyczyni się bezpośrednio do zwiększenia dostępności usług zdrowotnych dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a zrealizowany będzie poprzez:
- powstanie nowej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego / pielęgnacyjnego / wspomagającego,
- wsparcie 240 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w zakresie odpowiedniego wykorzystywania sprzętu w warunkach domowych,
- wsparcia w postaci zapewnienia transportu wypożyczonego sprzętu do/z miejsca zamieszkania Uczestnika Projektu,
- wsparcie osób pełniących funkcje opiekuńcze wobec 60 Uczestników Projektu w postaci szkoleń z zakresu opieki nad osobą niesamodzielnych.
GRUPA DOCELOWA:
Grupa docelowa:
- 240 osób starszych/ potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osoby pełniące funkcje opiekuńcze wobec nich zamieszkujące teren m. Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.
Wsparcie będzie przysługiwać osobie, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego (tj. niesamodzielność) i może być przyznana:
- Osobie samotnej, która jest pozbawiona takiej pomocy mimo wykorzystania własnych uprawnień, zasobów i możliwości.
- Osobie samotnie gospodarującej gdy wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić, wykorzystując swe uprawnienia, zasoby i możliwości.
- Osobie w rodzinie, gdy rodzina nie może, w uzasadnić przyczyny, zapewnić odp. pomocy, wykorzystać swe uprawnienia, zasoby i możliwości.
Przez osobę potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu należy rozumieć osobę, która ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność potrzebuje opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Za osobę potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – uznaje się również dzieci, nad którymi opiekę sprawuje uczestnik projektu.
Wsparciem objętych zostanie 240 os. (120K i 120M).
Projekt podzielony jest na podgrupy ze względu na ich stan zdrowia a co za tym idzie na potrzeby/oczekiwania:
1. Osoby po przebytym COVID19.
2. Osoby, których sprawność ruchowa nie pozwala na samodzielne poruszanie / przemieszczanie się – tj. osoby leżące – obłożnie chore.
3. Osoby, których sprawność ruchowa pozwala w stopniu średnim / słabym na samodzielne poruszanie/przemieszczanie się.
REKRUTACJA:
Rekrutacja planowana jest na przełomie lipca/ sierpnia 2022 r.